A beszéd- és a mozgásfejlesztés kapcsolata
Az alábbi cikkben a beszéd- és a mozgásfejlesztés kapcsolatáról írok. Miért fontos, hogy a beszédfejlesztés mellet legyen kiegészítésként a mozgásfejlesztés? Milyen összefüggések vannak, és mivel mit fejlesztünk. Tartsatok velem!
Korai időszak és a kommunikáció
Egészen csecsemő kortól gyermekünk a mozgáson keresztül tapasztalja meg a körülötte lévő világot. Ebben az időszakban az első megjelenő mozgásforma a fej hang vagy fény felé fordítása. Születés után a csecsemő első kommunikációja a mozgásban jelenik meg. Ezekre a mozgásformákra épülnek a kommunikációs képességeik. Ezeket fő szempontként tekintve fontos, hogy az elejétől nagy figyelemmel kövessük a gyermek mozgásfejlődését. A gyermekek korai fejlődésének alapkövei a motoros viselkedés-, és észlelés, melyek egy funkcionális egységet alkotnak.
Mozgáskésés-, eltérés következménye a kommunikációra
Ha a mozgásfejlődés bármelyik formája késik vagy elmarad, annak következtében a saját környezetének felfedezésére negatív hatással lesz, amely a beszédfejlődés késéséhez vagy lassulásához vezethet. Ha észrevesszük, hogy mindig csak az egyik oldalára fordul, csak az egyik oldalán használja végtagjait, aszimmetrikus a kúszás-mászás és egyéb mozgáselmaradás vagy eltérés tapasztalható (lsd. Gyanújelek és fejlődésmenetek menüpontban) annak hatására könnyen alakulhat ki ingerszegénység és mozgásszegénység. Ezek következtében az idegrendszer más ütemben fejlődik ki, melynek hatására jelennek meg a beszédfejlődési zavarok is.
A mozgás és a beszéd kapcsolata
A beszéd fejlődését nagyon sok folyamat előzi meg ezért mondhatjuk, hogy a beszéd az egyik legkomplexebb teljesítmény. Mára már bizonyított tény, hogy a mozgás-, és a beszédzavar mögött azonos idegrendszeri rizikófaktor áll, ezáltal mind a nagy-, illetve a finommozgások fejlesztésében elért eredmény közeli kapcsolatot mutat a kommunikációs képességekkel. A beszéd, illetve a nyelvi elmaradással rendelkezőknél nagy arányban találtak mozgásos rendezettlenséget (egyensúlyproblémák, finom-, és nagymozgás problémák).
Fontos, hogy a kognitív fejlesztés mindig legyen egyfajta mozgásfejlesztéssel összekapcsolva.
A Mankában
A beszéd-, és a nyelvi zavarokkal küzdő gyermekeknél a fejlesztés sikeressége érdekében nagy eredményt érhetünk el a komplex fejlesztéssel (beszéd + mozgás).
Sikeres fejlődést tudunk elérni, ha a gyermekünk a logopédiai, és beszédfejlesztéses foglalkozások mellett mozgásfejlesztésben is részt vesz, hiszen ez a kettő nagymértékben támogatja egymást.
Fontos, hogy észlelt elmaradás vagy zavar esetén forduljunk minél előbb szakemberhez és minél korábban elkezdődjön a fejlesztés (prevenció!).
Eltérésekkel kapcsolatban és a beszédfejlődés menetével kapcsolatban nyissátok meg a gyanújelek és fejlődésmenetek menüpontot. Gyanújelek és fejlődésmenetek