Helyes ülés fontossága. Beszéljünk a W ülésről.
Az alábbi cikkben bővebben kifejtem az ülés hátterében álló folyamatokat, mechanizmusokat és a W ülés következményeit, javítási lehetőségeit.
Életkori sajátosságok, ülés megjelenése és formái koragyermekkorban
Általában azt mondhatjuk, hogy az ülés a 6. hónaptól indul be és ebben a korban látjuk, hogy gyermekünk elkezdi felvenni egyre ügyesebben az ülő helyzetet. Minden gyermek más és más ezzel együtt a fejlődésmenet is eltérő. Ahhoz, hogy egy gyermek fel tudjon ülni és biztonságos ülő helyzetet megtudja tartani, szükséges az izomzat és a gerinc megerősödése és az idegrendszer megfelelő érettsége. Ülő helyzetről akkor beszélünk ha négykézláb tartásból kapaszkodás, támasz és segítség nélkül ki tud ülni mindkét oldalra és azt megtudja magát tartani. Ilyenkor már a gerinc és a hátizomzat elég erős ahhoz, hogy feltudja venni és megtudja tartani az ülést. Fontosak a megfelelő reflexek (testtartó-, egyensúlyi reflex) és a támasztások megléte amelyekkel az eldőlés ellen tud védekezni.
Korai ülés és lehetséges következményei
Ha gyermekünk idő előtt felül, akár segítséggel, akár magától az még nem azt jelenti, hogy az izomrendszer kifejlett és érett egy ilyen helyzet megtartására. A gerinc támasztása nem biztosított, ezért könnyen kialakulhat a rossz tartás, melyek későbbi gondokat okoznak a fejlődésben. Az izmok mellett a támasztási reakciók és reflexek sincsenek még rendesen kialakulva, amelyek hiányában esetleges dőlés következtében nem tud védekezni. A korán elkezdett ülés zavart okozhat a mozgásfejlődésben, tanulási folyamatokban, az izmok fejlődésében és az idegrendszer érésében.
Segítség a felülés és a megfelelő ülés gyakorlására, a gerinc és az izmok megerősítésére
Ahhoz, hogy az izmok és a gerinc megfelelően fellegyen készítve az ülésre, fektessük gyermekünket többször hasra, hason játszunk vele, meséljük neki, nézegessünk könyveket vele, ezáltal tudjuk erősíteni hátizmait.
Amikor gyermekünk felül nagyon fontos odafigyelni, hogy azt helyes testtatásban tegye. Ha nem megfelelően (pl. nagyon előre dől, kezekkel támaszt maga előtt) ül, akkor ezek okozhatnak későbbiekben zavart a testtartásban és a fejlődésben. Ez persze nem azzal egyenlő, hogy mindig vonalzó egyenes háttal kell ülni, hiszen a gerincnek is megvan a maga egészséges görbülete.
Fejlesztések során is mindig nagy hangsúlyt fektetünk az orthofunkciós (helyes/megfelelő) ülés megtartására és kialakítására. Földön ülve a nyújtott ülést, terpesz ülést, törökülést, dynair párnán vagy ékpárnán ülést szoktuk előnyben részesíteni,
Fontos, hogy mi felnőttek is példát mutassunk a gyermekek számára.
Asztalnál fontos, hogy a hát teljes mértékben meg legyen támasztva és a lábak mindig legyenek alátámasztva. Térdek legyenek derékszögben, illetve a talp teljes felülete legyen akár egy zsámolyon vagy a talajon (csípő, térd, boka 90 fok).
W ülés
Sok esetben teszik fel a szülők a kérdést, hogy a W ülés baj vagy nem baj.?
Általában a gyermekek első ülés (6-9 hónap között) tapasztalatai között jelenik meg a W ülés, hiszen ebben a helyzetben találja meg gyermekünk a legnagyobb támasztási pontot már itt sem ajánlott a hosszú idő eltöltése ebben a helyzetben. Később (9-12 hónap) már az a fontos, hogy minél nagyobb legyen az alátámasztási felület, innentől már ügyeljünk arra, hogy ne üljön ebben a helyzetben naponta több időt. Majd a későbbi időszakban egészen kisiskolás korig már a kényelmesség és a szokás vezeti a gyermeket ehhez az ülésformához, melynek korrigálása és javítása minden esetben ajánlott.
Következmények, amiért káros a W ülés
- a csípő rendellenes helyzetben van ezáltal későbbiekben okozhat csípő deformitást, szalagok és izmok erejének csökkenését, a boka abnormális helyzetben van, mely okozhat boka bedőlést, lábfej deformitásokat, lábdeformitásokat (pl.: x láb),
- gerinc deformitást (scoliosis, kyphosis, gerincferdülés),
- testséma zavarokat, egyensúlyi rendszer zavarát,
- befolyással lehet a felső végtagok finommozgásaira, nagymozgásaira,
- későbbiekben csámpásságot, kontraktúrák (az ízület mozgásának meghatározott irányú és terjedelmű korlátozottsága) kialakulását, állás-járási instabilitást, egyes izmok és ízületek rövidülését, gyengülését, mozgásharmónia romlását okozhatja.
Ezek után ha látjuk gyermekünket így ülni igazítsuk előre lábait, vagy kérjük meg üljön törökülésbe vagy a fentiekben említett ülő helyzetbe. Fontos a pozitív megerősítés ezért ilyenkor mindig dicsérjük meg a helyes ülést.