A nagy cumi ügy

2024.04.15

Cumizás háttere, vele kapcsolatos információk, tévhitek, jótanácsok és leszoktatási tippek. 

Kezdjük a prenatális (méhen belüli) időszaktól:  

A magzat az anyaméhben legtöbbször a szopó-nyelő, szopó-kereső reflex tanulásával-kiépítésével tölti, így mire ő megszületik ez a reflex már ki van fejlődve és a legerősebben a szülés után közvetlenül tudod észre venni ezért is nagyon fontos hogy minél előbb mellre tudjuk rakni az újszülött csecsemőt. A szopó-nyelő, szopó-kereső reflex egy túlélési reflex a csecsemők részéről. Ez a reflex a baba kb. 4 hónapos koráig aktív. Ha ez a reflex fenn marad okozhat: rágási nehézségeket, beszéd és hangképzési problémákat, nyál visszatartási nehézséget (szájkörüli izmok nem megfelelő működése), nagyobb korában is ingert érez arra hogy dolgokat a szájába vegyen (pl.: kéz, cumi, tárgyak szájba vétele). 


A csecsemők számára a szopizás egyet jelent az életben maradással, amely azzal is egyet jelent, hogy ilyenkor megnyugszanak ha az édesanyjuk mellére kerülnek, ezért is használjuk a cumit, mint egy mellpótló nyugtató eszköz.

Adjak cumit vagy ne? Mikor? 

A cumi elkezdésével is sokan vitába szállnak hisz van olyan szülő, aki már a születéstől kezdve szoktatja babáját és van olyan szülő, aki egyáltalán nem ad cumit a gyermekének. A cumi elkezdésekor érdemes pár hetet várni, hiszen az első és legfontosabb, hogy a csecsemő az édesanyja melléből tanulja meg szívni a tejet. Így ha esetleg nem a megfelelő cumival vagy cumisüveggel találkozik már ebben a korai időszakban az okozhat szopizási zavart.

A folyamatos és hosszantartó cumizásnak pedig megvan sajnos a negatív hatása, amely nem csak a fogak, illetve a nyelv helyezkedésére és formálódására van hatással, hanem a kommunikációt is befolyásolhatja.

Beszédfejlődés és a cumi 

A folytonos cumizás nem előnyös a beszédfejlődés szempontjából. Itt nem azzal van a probléma, ha még egy 1,5 éves gyermek igényli a cumit hanem az, hogy mennyit van a szájában. Nem minden esetben, de általában elmondható, hogy ilyenkor később indul be a beszéd. A sok cumizástól előre csúzhatnak a fogacskák, a gyermek a nyelvét sem úgy használja mint ahogy kellene (alsó nyelvhelyzet). 

Befolyásolja az állcsont és a fogak fejlődését, harapási rendellenességet, szájlégzést, helytelen nyelvhasználatot is okozhat. 

Fontos, hogy minden gyermek más és más így eltérő a cumizási szokás és igény is. Valamelyik gyermek egyáltalán nem fogadja el a cumit nincs rá igénye, de van olyan gyermek aki pedig szinte egész nap cumizna, így fontos, hogy a cumi leszoktatását is egyénhez mérten kezdjük el.  

Cumi-leszokás, pár módszer, ötlet: 

Többféle módszer létezik, valakinél a fokozatosság, valakinél pedig a gyorssaság válik be.

Fokozatosság:

Nagyon fontos már a kezdetekkor, hogy a cumizást is nagyon tudatosan vezessük be és vezessük ki gyermekünk életéből. Érdemes figyelni, amikor már egészen kiskorban látod gyermekeden, hogy nem éppen a cumizásra figyel, nem kell neki megnyugtatásként és éppen eljátszik, nyugodtan vedd ki a szájából. Egészen már 8 hónapos kortól pedig érdemes csak az alvásnál megtartani a cumit. Majd ezután pedig az elalváshoz (miután elalszik kiveszed a szájából).  

Lendületesség:

Mindenki a saját gyermekét ismeri a legjobban így azt is tudja, melyik módszer vállhat be nála, a gyors vagy a fokozatos módszer. Ezt már nagyobb kortól (16-18 hó) ajánlom. Ennél a módszernél érdemes magunkat elhatározni és kitalálni, illetve eldönteni mikor és hogyan vállunk meg a cumitól. Pl.: cumifa ültetés, héliumos lufira kötjük a cumit és elengedjük, lehúzzuk a wc-n, doktor néninél vagy a Manka néninél hagyjuk :). Itt viszont szülőként is felkell magunkat készíteni arra (következetesnek kell lenni), hogy gyermekünk ezután pár napig nyűgösebb lehet, ilyenkor érdemes emlékeztetni vagy felidézni hová lett a cumi.

További praktikák: 

- Cumit eldugjuk és meg kell a gyermeknek keresni, nem találja? Hát hova rakta? Elvesztette?

- Elfogy a cumi: napról vagy hétről-hétre mindig levágunk egy picit a cumi végéből és egyszer csak elfogy.

- Nagyon jó könyvek vannak már a cumi elhagyásáról. Olvasgassátok, nézegessétek őket.

- Gyermekünk ahogy növekszik, nagyobbodik, beszélgetni vele, megértetni, miért nem kell a cumi (2 éves kor körül). 

A Manka Fejlesztő Kuckó 

szakmai írásai

Cumizás háttere, vele kapcsolatos információk, tévhitek, jótanácsok és leszoktatási tippek.

Az alábbi szakmai írásomban egy fontos témáról és a szülők felől tett gyakori kérdésről írok, a fejlesztés időtartamáról és a terápiás folyamatról. Meddig tart? Mennyi ideig kell járnunk?

Az alábbi cikkben a beszéd- és a mozgásfejlesztés kapcsolatáról írok. Miért fontos, hogy a beszédfejlesztés mellet legyen kiegészítésként a mozgásfejlesztés? Milyen összefüggések vannak, és mivel mit fejlesztünk. Tartsatok velem!