Kimaradt a kúszás vagy a mászás? Mi az oka, hogy nem indul be egy nagymozgás, milyen következményei lehetnek?.
Kimaradt nagymozgás? Háttértényezők, okok, következmények és fejlesztésük
Kimaradt a kúszás vagy a mászás? Mi az oka, hogy nem indul be egy nagymozgás, milyen következményei lehetnek?.
Mik a nagymozgások?
Azok a természetes mozgások-mozgásformák melyekkel az egész testet és a különböző izomcsoportokat együtt, összehangoltan használjuk. Babáknál ez azokat a mozgásokat veszi figyelembe, mint a forgás (3 hónap körül) átfordulás (hasról-hátra, hátról-hasra, 4 hónapos kortól) kúszás (6-8 hónapos korban várhatunk) mászás, kiülés (8-10 hónapos kor), felállás, lépegetés kapaszkodva (10 hónapos kortól már), állás-járás önállóan (18 hónapos korig várható).
Minden gyermek eltérő így a mozgásfejlődésük is különbözik egymástól. Viszont a nagymozgások sorrendje még is csak egymásra épül és nem véletlenül van az, hogy melyiknek, melyiket kell követnie. Érdemes minél előbb szakembert felkeresned ha észleled, hogy gyermekednél késik vagy kimaradóban van egy-egy mozgásforma. Akkor beszélünk megkésett mozgásról, ha ha több hónapnyi késés után vagy egyáltalán nem jelenik meg az adott mozgásforma.
De tényleg nagy baj, ha kimarad egy nagymozgás?
Sokszor kapom meg ezt a kérdést a szülők felől. Az utóbbi időben nagyon felkapott téma lett, a mozgáskimaradás. Én mindig azt mondom a szülőnek, hogy a legjobb, amit ilyenkor tehet a megelőzés (prevenció) ha látja vagy érzékeli, hogy nem indul be a mozgás szakembert keresni. Ha semmiképp nem indul be a mozgás a fejlesztéseknek köszönhetően legalább gyakorolva van az adott mozgásforma.
Az egy-egy nagymozgás kimaradása megszakíthatja azt az egységesen felépülő lépcsőt amely a gyermekek idegrendszerét és képességeit-készségeit érinti. A mozgáskiesés következtében rosszul vagy hiányosan alakulnak ki a neutrális kapcsolatok. A jobb és a bal agyfélteke között nem megfelelően alakul ki a kapcsolat hiszen ezen mozgások az alternáló mozgásokon alapulnak (kúszás, mászás: bal kéz-jobb láb, jobb kéz-bal láb). Később ezek akár beszédkéséshez, finommotorikában nehézségeket, koordináció és egyensúly problémákat, iskolában tanulási nehézségeket okozhatnak.
Nagyobb gyermekek esetén akiről tudjuk, hogy kimaradt nála valamilyen nagymozgás vissza szoktunk rá térni az adott mozgásformák gyakorlásán keresztül.
Háttértényezők
A nagymozgások beindulás függhet a testalkattól, izomzattól, izomtónustól (spasztikus-feszes vagy hipotón-laza izomzat) esetleges izomletapadástól, csontozati elcsúszástól.
"De hát ez a baba lusta." Nincs olyan, hogy lusta baba. Nincs olyan, hogy ezt majd kinövi. Fontos észre venni időben a jeleket és megelőzni. Vannak lassabban érő és fejlődő gyermekek. Ilyenkor szakember segítségével megtámogatjuk a mozgásfejlődést és az idegrendszert, segítünk a szülőnek a mindennapokba is beleépíteni ezeknek a feladatoknak a gyakorlását. Minél hamarabb megkezdődik a fejlesztés annál korábban tudjuk pótolni a lemaradt mozgásformát, elmaradást.
A Manka Fejlesztő Kuckó
szakmai írásai
A nagy cumi ügy
Cumizás háttere, vele kapcsolatos információk, tévhitek, jótanácsok és leszoktatási tippek.
Terápiás folyamat, fejlesztés időtartama
Az alábbi szakmai írásomban egy fontos témáról és a szülők felől tett gyakori kérdésről írok, a fejlesztés időtartamáról és a terápiás folyamatról. Meddig tart? Mennyi ideig kell járnunk?
A beszéd- és a mozgásfejlesztés kapcsolata
Az alábbi cikkben a beszéd- és a mozgásfejlesztés kapcsolatáról írok. Miért fontos, hogy a beszédfejlesztés mellet legyen kiegészítésként a mozgásfejlesztés? Milyen összefüggések vannak, és mivel mit fejlesztünk. Tartsatok velem!