Terápiás folyamat, fejlesztés időtartama

2024.02.07

Az alábbi szakmai írásomban egy fontos témáról és a szülők felől tett gyakori kérdésről írok, a fejlesztés időtartamáról és a terápiás folyamatról. Meddig tart? Mennyi ideig kell járnunk?

 Hogyan zajlik a fejlesztési folyamat, milyen fő szempontok alapján építjük fel. 

A folyamat első lépése: A felmérés 

A fejlesztési folyamat első alapköve a felmérés, amelyen felmérjük a gyermek jelenlegi képesség szintjét, átbeszéljük a szülővel az addigi előéletet egészen a terhességtől a gyermek jelen életkoráig. A felmérés célja a gyermek képességeinek, mozgásállapotának, személyiségének feltérképezése, megismerkedés a gyermekkel és a szülővel egyaránt. A felmérés során folyamatos tanácsadás zajlik, illetve ha indokolt otthoni kiegészítő feladatok kiadása is megtörténik, amellyel a fejlesztési folyamatot támogatjuk meg. 

A fejlesztési terv felállítása, fejlesztés megkezdése 

A felmérés után felállítjuk a fejlesztési tervet, ami általában minimum fél éves időtartamra terjed ki, alapjáraton a terápiás folyamat pedig a gyermek személyiségétől, képességeitől, befogadóképességétől, ingerfeldolgozásától függ így gyermekenként eltérő, ugyan úgy ahogy a fejődési folyamat. Az első pár órán a fő cél a gyermekhez való alkalmazkodás főként a tűrő-és befogadóképességéhez. Megismerkedünk az eszközökkel, játékokkal, az óra menetével, a szokásokkal és a szabályrendszerrel. Ez egy komoly alkalmazkodási folyamat. Fontos, hogy semmit nem erőltetünk rá a gyermekre, hiszen az rá is és a fejlesztési folyamatra is negatív hatással lehet!!

Ennek a folyamatnak az egyik fő célja, hogy a gyermeket hozzá szoktassuk az irányított tevékenységhez. 

Leválás megsegítése 

A nagyobb gyermekeknél főleg, ahol a bölcsi vagy az óvodai felkészítés (2-3-4 éves korosztály) a fő cél szépen lassan elkezdjük a szülők 'kint hagyását' megsegítjük a leválás folyamatát és a szeparációs szorongás enyhítését. Szépen fokozatosan felépítve először csak 5 perce majd egyre több időre megy ki a szülő a fejlesztőhelységből. Ezzel megtudjuk segíteni a bölcsödei vagy az óvodai beszoktatás folyamatát is. 

Egyéni vagy csoportos? 

Mindegyik fejlesztési formának meg van a maga célja, feladata. Vannak olyan gyermekek, akiknek az egyéni fejlesztési folyamat felel meg, vannak olyanok, akiknek pedig a csoportos fejlesztésre van szüksége.

A csoportos fejlesztés folyamatát mindig az egyéni órák alapozzák meg, majd utána kerül sor a kicsoportos fejlesztésre, amelyen minimum kettő maximum négy gyerkőc vesz részt egyszerre. 

A fejlesztési folyamat tehát fél évtől egészen évekig is eltarthat. A fejlesztések során nagyon fontos a szülőkkel való bizalmas kapcsolat kialakítása és a szülők folyamatos támogatása, tanácsadása. Fontos a szülők hozzáállása is hiszen sok esetben előfordul, hogy az otthoni szokásokban is változtatni kell.

A fejlesztésbe fektetett idő, türelem, kitartás pedig megtérül!